Badania naukowe dotyczące medytacji Vipassana i Samatha
Znany jest związek między stresem psychicznym a rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Medytacja (w tym również medytacja Vipassana i Samatha) jest uznawana za metodę zmniejszania stresu. Celem badania było ustalenie antropometrii, stężenia glukozy w surowicy i poziomu cholesterolu w surowicy u mnichów praktykujących medytację Samatha i Vipassana żyjących w pustelniach leśnych.
Metoda badania
W przekrojowym badaniu porównywano 115 medytujących mnichów buddyjskich (71 medytujących Vipassana i Samatha ponad 6 miesięcy, 45 medytujących mniej niż 6 miesięcy) z 137 osobami niemedytującymi (36 niemedytujących mnichów i 101 osób świeckich). Mierzono wskaźnik masy ciała, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, poziom cukru na czczo i profil lipidowy. Czas medytacji Vipassana i Samatha i ocena diety zostały ocenione przy użyciu kwestionariusza podawanego przez badacza.
Wyniki badań
Badania naukowe wykazały, że wśród badanych parametrów poziom „dobrego” cholesterolu HDL był wyższy (53,8 ± 5,3 mg / dL) (P <0,001), podczas gdy stosunek cholesterolu całkowitego do cholesterolu HDL był (3,57 ± 0,52) znacznie (P <0,0036) niższy u mnichów medytujących ponad 6 miesięcy w porównaniu z grupą mnichów medytujących poniżej 6 miesięcy (4,1 ± 0,53), mnichów niemedytujących (4,6 ± 0,93) i niemedytujących osób świeckich (5,5 ± 1,6). Skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, częstość tętna, stężenie glukozy w surowicy i cholesterol inny niż HDL nie różniły się znacząco między tymi grupami i były w granicach normy.
Cytaty medytacja – dowiedź się co mądrzy ludzie mówili o medytacji.
Wnioski
W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że medytujący mnisi mieli wyższy poziom „dobrego” cholesterolu HDL, niższy cholesterol całkowity, a inne badane parametry miały średni poziom bliższy dolnej granicy normalnego zakresu, co wskazuje na możliwy ochronny wpływ medytacji na choroby sercowo-naczyniowe i udar. Wyniki te mogą być związane z czasem trwania medytacji Samatha i Vipassana, ale wymagają potwierdzenia przy użyciu odpowiedniej metodologii badań klinicznych.
Zobacz również co ma wspólnego medytacja z relaksacją.
Przeczytaj także co to jest joga, jakie daje efekty i jak zacząć ćwiczyć?